1 iun. 2011

La Multi Ani tuturor copiilor!

Ei sunt cei care ne dau sens vietii, datorita lor ni s-a implinit cea mai mare binecuvantare, aceea de a fi mame. La Multi Ani iubiricii mele, ii doresc multa sanatate si tot ce-i mai bun! La fel imi doresc pentru fiecare copil din lumea-ntreaga - sa fie mereu cu zambetul pe buze si sa nu stie ce-i greul niciodata!

15 mai 2011

Updates

Aproape ca am uitat cum trebuie sa ma loghez pe blog, rusine sa-mi fie! Nu credeam ca pe masura ce Stefan creste eu o sa am tot mai putin timp pentru blog, internet etc. Chiar daca nu mai e addicted de bratele mele, trebuie sa-l supraveghez. Este ca o bomba cu ceas, cerceteaza toate colturile, trage jos sau dupa el tot ce prinde. Si asta e de-abia inceputul, insa nu ma enervez, il las sa exploreze tot, sa-si satisfaca curiozitatea, pentru ca sa aiba o dezvoltare cat mai armonioasa. A inceput sa arate cu degetul, stie tot mai multe lucruri pe zi ce trece. Ma tot intreb: oare azi cu ce ma mai surprinde? Inca nu merge singurel, ii este frica sa renunte la maini, dar nu-l grabesc, toate la timpul lor. I-am cumparat o tricicleta pe care o ghidez eu si tare mult ii place cand il duc asa la plimbare. E si mai usor decat cu caruciorul - acolo trebuia sa-l tin legat pe cand in tricicleta are mai multa libertate de miscare, vede mai bine in jurul lui. Zilele ne trec cam la fel: papam, dormim, mergem in parc, ne jucam. Asteptam sa vina tati in concediu, am zis ca mai bine stam 1 luna jumate acasa cu el si apoi sa mergem in Danemarca. Nu avea rost sa plecam acum si sa facem concediul acolo. O sa fie mai frumos aici cu bunicii, nasii, prietenii. O sa mergem la strand cu iubirica ca si asa ii place tare mult in apa. Yuppppiiiiiiiiiiii! Abia astept! :)

4 mai 2011

Schimbari

Daca pana acum Stefan radea la toata lumea, de ceva timp incoace incepe sa planga cand mergem undeva unde nu cunoaste lumea sau daca vine cineva in vizita. Imediat pune buza si incepe plansul, deja se manifesta si la el anxietatea fata de straini. Azi, a venit o prietena in vizita, si cand a intrat inauntru a inceput bebe meu la plans de zici ca era sfarsitul. Si, ceva ce nu a mai facut pana acum, s-a agatat de mine cersind cu lacrimile-n ochi sa-l iau in brate si sa-l "salvez". Eu ma bucur ca are si manifestarea asta de teama, e mai bine sa fie asa decat sa mearga la orice necunoscut in brate. Lumea e plina de oameni rai si de cele mai multe ori este bine sa fim precauti si sa suflam si-n iaurt, vorba aceea. Totusi, imi place ca teama asta nu tine mai mult de 10 minute, se acomodeaza repede in preajma persoanelor straine si nu devine irascibil ore intregi incat sa nu te mai poti intelege cu el. Inca asteptam sa faca primi pasi singurel, are teama sa-si dea drumul la mana, desi uneori ma impinge ca si cum ar spune ca vrea sa mearga singur, dar tot el se razgandeste repede. Oricum, nu-l grabesc, are timp de acum incolo sa umble si singurel. Din acel moment or sa vina si necazurile si grijile, toata lumea-mi spune asta. Si sunt constienta ca asa va fi, nici nu vreau sa ma gandesc pe unde-o sa-i treaca prin minte sa mearga!

1 mai 2011

Avem 1 anisor!



Implinit oficial, cu acte in regula! :P Petrecerea de ieri a fost pe masura, Stefan a primit multe cadouri, s-a distrat, a papat frisca de pe tort si a fost tuns. Ii sta super cheliuta, i-am pus motul la pastrare si i-am pus pe masa cateva lucruri, asa cum e traditia, sa vedem ce alege. Prima data a luat 2 pixuri, apoi cheile de la masina, un garou medical (poate o sa se faca medic) si in final cateva monede. A fost super, puiul nostru e mare deja si tot mai inteligent pe zi ce trece. Sa cresti mare si sanatos iubirica mea!

29 apr. 2011

La Multi Anisori Stefan!

Am asteptat 1 an si 9 luni de zile pana sa-i pot face aceasta urare iubiricii. Si acum, cand aceasta zi speciala e aici ma simt neputincioasa, pur si simplu m-am blocat. Imi imaginam ce urare deosebita o sa-i fac lui Stefan dar nu pot sa exprim in cuvinte mai mult decat ca imi doresc, ca orice mama pentru puiul ei, sa fie sanatos, sa aiba parte de impliniri, succese si fericire. Ma rog ca Doamne Doamne sa aiba grija de el mereu acolo unde este peste puterile noastre, tot ce tine de noi ca parinti, vom face. La Multi Anisori puiul meu drag, imi este peste puteri sa spun ce insemni pentru noi, cata iubire incape in sufletul unor parinti atunci cand isi privesc copilul...Esti cel mai important pentru noi, nimic nu va putea egala aceasta dragoste pe care ti-o purtam! Mami si tati, cu drag!

23 apr. 2011

Paste Fericit tuturor!

Sa avem parte de zile frumoase, linistite si implinite alaturi de cei dragi noua! Hristos a Inviat!

22 apr. 2011

7 days!


Era filmul ala spooky, "The ring", in care cand iti urma randul sa mori erai sunat si o voce din aia mai mult decat creepy te anunta asa sec: "7 days", care insemna ca mai ai 7 zile de trait. Si totusi, postarea asta nu se refera la asa ceva nici pe departe (doar ca mintea mea bolnava isi aminteste tot felul de minuni) ci e vorba despre exact o saptamana pana cand iubirica implineste primul anisor din viata! Deja am in cap meniul care trebuie pregatit, abia astept sa-l imbrac frumos, cu cravata, sa ma aranjez si eu si sa sarbatorim cum se cuvine. Doar am un singur baiat si nu implineste de 10 ori primul anisor. Era frumos daca putea fi si tati cu noi, dar macar asa avem motiv sa sarbatorim si cu el cand ajungem in Danemarca. Asta inseamna de 2xtort/praji/bunatati...vorba aia: vrabia malai viseaza! Prezenta mea tot mai rar pe blog se datoreaza faptului ca Stefan nu sta o clipa-n loc. Trebuie dus in parc, umbla bine sustinut de manute, sau se tine de pat, mobila, scaune, tot ce prinde. Ii e frica sa-si dea drumul singur dar avem timp, toate la timpul lor, cand e pregatit. Atasez cateva poze facute zilele astea.

6 apr. 2011

Na na, ta ta

De dimineata stateam cu Stefan in brate. La un moment dat a inceput sa vorbeasca pe limba lui, si nu mare mi-a fost mirarea, cand a inceput sa zica na na na si imediat dupa ta ta ta. Concluzia? Pe taica-sau il asteapta o chefaneala zdravana. Cine stie ce-o fi facut? Lol!

30 mar. 2011

Periuta de dinti, must have-ul bebelusilor

Am fost la cumparaturi si i-am achizitionat iubiricii prima periuta de dinti si pasta pentru bebelusi. Periuta are un fel de siguranta care nu-i da voie sa alunece pe gat in jos, evitandu-se astfel greata si voma. Eu am avut perie din aia normala, acum suntem moderni si avem alte bazaconii, ma tot intreb cate mai pot inventa oamenii astia? Anyways, iubirica are 8 dinti, care trebuiesc ingrijiti de pe-acum, asa ca diseara trecem la spalat, desi marturisesc ca parca as lasa pe altcineva sa faca treaba asta in locul meu, fiindca prevad un scandal de mari proportii, urmat de un plans emotionant. Dar nu avem de ales, trebuie sa se obsinuiasca de mic cu deprinderi sanatoase si cu o buna igiena pentru ca astea conteaza enorm. Daca le inveti de mic, asa le duci toata viata, zic eu. Right? Un alt aspect la care trebuie sa incepem sa lucram este statul pe olita. Nu am incercat pana acum ca a fost enterocolita asta care ne-a pus la pamant, dar de maine ne punem serios pe treaba. Nasa ne-a daruit o minunata olita, asa ca e musai s-o inauguram. As prefera s-o inaugureze Stefan, nu eu...Ma intreb cum o sa reusesc sa invat un baiat sa faca la olita? Asta ar tine de taica-sau mai mult, nu? Dar cum el nu e aici, o sa incerc eu. Daca nu reusesc, pe cand mergem in Danemarca o sa il invete Bogdan. Ca ar fi cazul sa renuntam incet si la pampersi. Macar in timpul zilei...

3rd time in a row

Si daca tot am inceput cu cifra 3, sa va povestesc alte patanii: e a 3-a oara cand Stefan isi sparge gura. Prima data a facut isprava cu ajutorul telecomenzii cu care si-a plesnit una peste buza de jos. Instantaneu a curs sangele si mie mi s-a facut rau, desi sunt tare de caracter, dar se pare ca atunci cand e vorba de copilul meu ma ia valul. A 2-a oara a cazut cu gura pe o jucarie din plastic si atunci si-a spart buza de jos, din nou, de data asta iesind totul cu mare planset si suspin. Vreo jumate de ora a urlat inconsolabil si deja-mi venea sa sun salvarea, gandindu-ma ca imi ramane copilul cu sechele de la atata plans. Ieri, l-am pus pe jos, si a luat-o la goana in 4 labe de zici ca navalisera turcii in casa, si bineinteles, a cazut si si-a spart buza de jos din nou! Can you believe it? Ma gandesc, in sinea mea, cate ma mai asteapta oare?