1 iun. 2011
La Multi Ani tuturor copiilor!
15 mai 2011
Updates
Aproape ca am uitat cum trebuie sa ma loghez pe blog, rusine sa-mi fie! Nu credeam ca pe masura ce Stefan creste eu o sa am tot mai putin timp pentru blog, internet etc. Chiar daca nu mai e addicted de bratele mele, trebuie sa-l supraveghez. Este ca o bomba cu ceas, cerceteaza toate colturile, trage jos sau dupa el tot ce prinde. Si asta e de-abia inceputul, insa nu ma enervez, il las sa exploreze tot, sa-si satisfaca curiozitatea, pentru ca sa aiba o dezvoltare cat mai armonioasa. A inceput sa arate cu degetul, stie tot mai multe lucruri pe zi ce trece. Ma tot intreb: oare azi cu ce ma mai surprinde? Inca nu merge singurel, ii este frica sa renunte la maini, dar nu-l grabesc, toate la timpul lor. I-am cumparat o tricicleta pe care o ghidez eu si tare mult ii place cand il duc asa la plimbare. E si mai usor decat cu caruciorul - acolo trebuia sa-l tin legat pe cand in tricicleta are mai multa libertate de miscare, vede mai bine in jurul lui. Zilele ne trec cam la fel: papam, dormim, mergem in parc, ne jucam. Asteptam sa vina tati in concediu, am zis ca mai bine stam 1 luna jumate acasa cu el si apoi sa mergem in Danemarca. Nu avea rost sa plecam acum si sa facem concediul acolo. O sa fie mai frumos aici cu bunicii, nasii, prietenii. O sa mergem la strand cu iubirica ca si asa ii place tare mult in apa. Yuppppiiiiiiiiiiii! Abia astept! :)
4 mai 2011
Schimbari
1 mai 2011
Avem 1 anisor!
29 apr. 2011
La Multi Anisori Stefan!
23 apr. 2011
22 apr. 2011
7 days!
6 apr. 2011
Na na, ta ta
30 mar. 2011
Periuta de dinti, must have-ul bebelusilor
Am fost la cumparaturi si i-am achizitionat iubiricii prima periuta de dinti si pasta pentru bebelusi. Periuta are un fel de siguranta care nu-i da voie sa alunece pe gat in jos, evitandu-se astfel greata si voma. Eu am avut perie din aia normala, acum suntem moderni si avem alte bazaconii, ma tot intreb cate mai pot inventa oamenii astia? Anyways, iubirica are 8 dinti, care trebuiesc ingrijiti de pe-acum, asa ca diseara trecem la spalat, desi marturisesc ca parca as lasa pe altcineva sa faca treaba asta in locul meu, fiindca prevad un scandal de mari proportii, urmat de un plans emotionant. Dar nu avem de ales, trebuie sa se obsinuiasca de mic cu deprinderi sanatoase si cu o buna igiena pentru ca astea conteaza enorm. Daca le inveti de mic, asa le duci toata viata, zic eu. Right? Un alt aspect la care trebuie sa incepem sa lucram este statul pe olita. Nu am incercat pana acum ca a fost enterocolita asta care ne-a pus la pamant, dar de maine ne punem serios pe treaba. Nasa ne-a daruit o minunata olita, asa ca e musai s-o inauguram. As prefera s-o inaugureze Stefan, nu eu...Ma intreb cum o sa reusesc sa invat un baiat sa faca la olita? Asta ar tine de taica-sau mai mult, nu? Dar cum el nu e aici, o sa incerc eu. Daca nu reusesc, pe cand mergem in Danemarca o sa il invete Bogdan. Ca ar fi cazul sa renuntam incet si la pampersi. Macar in timpul zilei...
3rd time in a row
Si daca tot am inceput cu cifra 3, sa va povestesc alte patanii: e a 3-a oara cand Stefan isi sparge gura. Prima data a facut isprava cu ajutorul telecomenzii cu care si-a plesnit una peste buza de jos. Instantaneu a curs sangele si mie mi s-a facut rau, desi sunt tare de caracter, dar se pare ca atunci cand e vorba de copilul meu ma ia valul. A 2-a oara a cazut cu gura pe o jucarie din plastic si atunci si-a spart buza de jos, din nou, de data asta iesind totul cu mare planset si suspin. Vreo jumate de ora a urlat inconsolabil si deja-mi venea sa sun salvarea, gandindu-ma ca imi ramane copilul cu sechele de la atata plans. Ieri, l-am pus pe jos, si a luat-o la goana in 4 labe de zici ca navalisera turcii in casa, si bineinteles, a cazut si si-a spart buza de jos din nou! Can you believe it? Ma gandesc, in sinea mea, cate ma mai asteapta oare?
Abonați-vă la:
Postări (Atom)
