1 oct. 2010

Bun venit, Octombrie!


Nu stiu de ce, dar azi noapte nu am dormit foarte stralucit...Iubirica a dormit chiar foarte bine, eu stateam si ma uitam ba pe tavan, ba la el. O fi fost fool moon? Anyways, de aseara a fost tare vesel Stefan al meu. A ras mai bine de o ora, si daca nu pica de somn cred ca radea in continuare. De dimineata s-a trezit la fel de fericit, l-am schimbat, i-am dat sa pape si acum da semne ca urmeaza un nou somnic. Eu o sa fac niste buzunarele cu branza telemea (mi-e tare dor de ele) nu mai am rabdare pana vine tati acasa. Atunci o sa fac din nou, ca i-am promis demult si musai sa ma tin de cuvant. Adevarul e ca-mi place sa gatesc, sa incerc retete noi. Chiar ma gandeam ca retetele pe care le-am incercat si sunt foarte gustoase, le voi scoate la imprimanta si voi face o carte de ele. Carte pe care s-o am mereu la indemana pentru ca mai creste un pic iubirica si voi gati si mai intensiv. O zi rece azi la noi, se pare ca vine cu adevarat frigul...Luna asta sunt si eu batrana, implinesc 26 de ani!!! Mi se pare asa ciudat (in sensul bun al cuvantului) ca-mi voi sarbatori ziua de nastere cu puiutul meu. Abia asteptam sa treaca luna asta si sa vina tatiiiiiiiiiiiiiiiiii! In sfarsit! O sa ne petrecem sarbatorile impreuna, o sa mergem cu iubirica la sanius, o sa facem mancare buna, o sa ascultam colinde si, nu in ultimul rand, o sa impodobim bradutul de Craciun! Zboara timpule, mai repede!

30 sept. 2010

Alegerea jucariilor potrivite pentru copil



Dupa cum relatam intr-unul din post-uri, am incercat sa ii alegem iubiricii jucarii care sa stimuleze gandirea, logica, jucarii care sa fie versatile, interactive si in acelasi timp distractive. Iubirica are deja o colectie considerabila de puzzle (foarte frumoase si deosebite) si 8 seturi lego (absolut divine) plus masinute teleghidate si faimosul elicopter pe care i-l vom da cand va implini 14 ani!!! Jeez...pana atunci o sa ne distram cu lego duplo pentru inceput. Ramane sa fac poze colectiei de jucarii pe care le are bebelache, dupa care le voi atasa pe blog, ca de fiecare data. Mai jos va atasez un articol care scoate in relief importanta alegerii jucariilor potrivite pentru copil. Se pare ca noi am ales bine! :D

LEGO a ajuns sa fie astazi mai mult decat un joc, a devenit un concept educational, care face obiectul studiilor de cercetare comportamentala si de tehnici de invatare. Cu ajutorul seturilor LEGO se predau, in scoli si gadinite, materii diverse, de la geografie la educatie civica. Manualele de pedagogie din toata lumea includ tehnici de predare, folosind celebrul joc de constructie. Am ales cateva dintre aceste idei, pentru ca sunt perfect aplicabile si acasa, in orele pe care le dedicati jocului impreuna cu copiii dumneavoastra:

1. Reproducerea, din piese LEGO, a mediului familiar copilului – casa, parculetul de joaca, strazile din jurul casei, gradinitei, scolii, copacii, cladirile mai importante – dezvolta capacitatile cognitive si de orientare in spatiu, spiritul de observatie si simtul proportiilor
2. “Umanizarea” peisajului construit cu figurinele din set permite o intelegere mai profunda a mediului civic, integreaza personalitatea copilului in spatiul comunitar, il ajuta sa inteleaga rolul pozitiv al politistului, al pompierului, al medicului si, astfel, sa se simta ocrotit, dar si responsabil, la randul lui, in timp ce se transpune in fiecare dintre aceste roluri.
3. Prin implicarea activa in jocul de constructie, mai ales daca participa mai multi copii, este stimulata dezvoltarea personala, socio-emotionala, prin activitatile de explorare, chestionare, gandire, comunicare. Asa se creaza abilitatile de lucru in echipa, de intelegere a diferentelor intre oameni, se realizeaza platforma psihologica de relationare cu ceilalti, construita pe respect solicitat si oferit.
4. Construirea unui proiect LEGO impreuna cu un adult stimuleaza in plus dezvoltarea limbajului, creativitatii, spiritului de organizare, manualitatii. Jocul imaginatiei, explorarea fomelor in trei dimensiuni, evaluarea proportiilor, verbalizarea pentru explicarea propriilor indoieli, nelamuriri, decizii, sunt de fapt element ele vizate de orice proces educational. Iar placerea jocului de constructie cu LEGO amplifica si grabesc efectele acestui proces.

29 sept. 2010

Cum a aparut Lego



Acest post este dedicat unora dintre cele mai iubite jucarii de catre mine, caramizile lego, caramizi din care iubirica are deja o impresionanta colectie, aduse de la tara de origine, Danemarca. Multumim tati! :) Abia asteptam sa ne jucam cu ele... :D
Povestea LEGO a inceput modest in atelierul lui Ole Kirk Christiansen, un tamplar sarac din Billund, Danemarca. Acesta incepuse din 1932 sa produca mici jucarii din lemn, si chiar daca acestea erau destul de cautate, succesul parea inca foarte indepartat. Cu ajutorul fiului sau, Godtfred Kirk, care a inceput sa lucreze in atelier de la varsta de 12 ani, a realizat mai multe seturi de jucarii, iar in 1934 a gasit si un nume pentru firma sa, LEGO, din danezul "leg godt", tradus aproximativ "joaca-te bine". Coincindenta a facut ca in latina Lego sa insemne "eu studiez" sau "eu construiesc". Viitoarea companie avea pe atunci doar sapte angajati, chiar daca Ole Kirk gasise un motto ambitios "Doar cel mai bun este suficient de bun". In 1942 intreaga fabrica Lego a fost distrusa intr-un incendiu, care ar fi trebuit sa fie si finalul pentru ambitiile lui Ole Kirk. Acesta nu s-a descurajat si a continuat productia de jucarii din lemn, ajungand sa aiba in scurt timp 40 de angajati.
In 1947, Ole Kirk si fiul sau, cautand o idee revolutionara, au descoperit cuburile din plastic produse de compania Kiddicraft. Create in Marea Britanie de Hilarty Harry Fisher Price, seturile se bucurau de destul de mult succes printre copii. Cei de la Lego au sesizat potentialul ideii si in acelasi an Lego era prima comapnie daneza care achizitiona o masina pentru producerea prin injectie a formelor de plastic. Din 1949 Lego a inceput sa produca serii de caramizi din plastic, care se puteau imbina pentru a construi diverse forme. Fabricate din acetat de celuloza, respectau traditia cuburilor din lemn, dar de aceasta data se putea monta in structuri mai solide, pastrand forma rectangulara. Piesele puteau fi unite, suficient de bine pentru a fi stabile, dar si suficient de usor pentru a fi demontate. Aceste prime seturi au fost vandute exclusiv in Danemarca si reprezinta inceputurile industriei Lego de astazi, dar isi pierdeau usor culoarea si nu erau destul de stabile. Ideea de a folosi plasticul in productia de jucarii nu a fost prea bine primita de public si magazine, multe din comenzi fiind returnate, iar vanzarile au fost foarte slabe cel putin la inceput. Se credea ca niste jucarii din plastic nu vor putea niciodata inlocui clasicele jucarii din lemn. In 1954 Godtfred a devenit director adjunct al Grupului Lego, care a inteles ca este nevoid de schimbari majore. El a avut ideea seturilor tematice, a adus noi schimbari in fabricatie - piesele au devenit mai stabile, mai versatile, se puteau face noi combinatii - iar forma actuala a pieselor a fost introdusa pe piata din 1958. Numele :"Caramizi LEGO", iar numele companiei a fost inregistrata ca marca. Exporturile incepusera din 1955 in Suedia, intre care si "LEGO System of Play", compus din 28 de seturi si, in premiera, opt vehicule. Prima sucursala de vanzari a fost deschisa in 1956 in Germania, iar un an mai tarziu Godtfred Kirk Christiansen devenea presedintele companiei. Era si momentul schimbarii. Chiar daca in acelasi an Godtfred isi pierduse tatal, fondatorul unei firme modeste care se anunta ca un viitor imperiu al jucariilor, a preferat sa continue. In 1959 se infiinteaza departamentul LEGO Futura, pe atunci avand doar cinci angajati, care realizau proiectele pentru seturile care urmau sa fie produse si lansate. Chiar daca si in prezent compania pastreaza cel mai desavarsit secret asupra acestui departament, se pare ca realizarea unui set poate dura chiar cativa ani, lucrandu-se la mai multe in paralele. Necazurile nu au ocolit insa compania, chiar daca ritmul de crestere se accelerase. In 1960 depozitul in care se gaseau toate jucariile din lemn marca Lego, multe adevarate piese de colectie, a ars din temelii (al doilea incendiu de proportii in doar 18 ani). A fost si momentul in care s-a renuntat definitiv la productia jucariilor din lemn, fiind realizate doar jucarii din plastic. In acel moment 450 de oameni lucrau in compania LEGO. Doar un an mai tarziu LEGO lanseaza in seturi rotile, o adevarata revolutie, existand deja 50 de seturi si 15 vehicule. In afara seturilor erau vandute si pachete cu piese diverse, disparate, pentru a completa sau dezvolta jucariile existente. Piesele mici erau usor de pierdut, asa ca nu au lipsit clientii. In Canada au inceput sa fie vandute seturi LEGO de catre Samsonite, intelegere care va ramane in vigoare pana in 1988. Datorita dezvoltarii companiei in 1962 a fost construit un mic aeroport particular in Billund si a fost cumparat primul avion, pentru a facilita exporturile si transportul. Era momentul nasterii LEGO Airways. Cum acetatul de celuloza se dovedise un material prea putin rezistent, din 1963 conducerea LEGO decide folosirea plasticului ABS, un material special, foarte rezistent, care era deja folosit in industria auto si chiar in industria de constructii. Un plastic foarte dur, ABS era non-toxic, rezistent la caldura si majoritatea acizilor organici sau anorganici si grasimi. Din 1964 seturile lansate sunt insotite si de un pliant cu instructiuni pentru constructie, iar unele seturi mai pretentioase sunt in prealabil testate. Seturile LEGO de trenulete sunt lansate in 1966, avand un motor de 4,5 volti, sine de tren, vagoane, casute si multe alte accesorii. Deja oferta ajunsese la 57 de seturi si 25 vehicule, iar pana in 1967 se vor vinde peste 18 milioane de seturi LEGO in intreaga lume. Pentru a cuceri si piata reprezentata de copiii mai mici, pentru care piesele adesea minuscule puteau fi periculoase, se proiecteaza seria DUPLO, cu piese de opt ori mai mari decat piesele LEGO originale. DUPLO va intra pe piata doi ani mai tarziu. Pe 7 iunie 1968 s-a deschis in Billund Parcul LEGOLAND, iar in primul an peste 625.000 de oameni l-au vizitat. Principala problema a seturilor LEGO si mai ales a vehiculelor era pretul destul de ridicat, asa ca din 1970 sunt lansate pe piata mici vehicule, la preturi reduse : camioane, masini de politie, de pompieri, etc. Succesul este imediat. Din anul urmator sunt produse si jucarii LEGO pentru fetite - case de papusi cu mobilier si accesorii - care s-au bucurat de mai putin succes. Din 1972 este schimbata sigla firmei, fiind adoptata cea folosita si astazi. Figurinele de mari dimensiuni sunt pentru prima data lansate in 1974, dar nu vor avea niciodata celebritatea mini-figurinelor. Setul cu numarul 200 (LEGO Family) a fost cel mai bine vandut set din istoria companiei, incluzand mini-figurine - mama, tatal, fiica, fiul si bunica - fiind foarte apreciat atat de baieti cat si de fetite. In seturi incep sa fie folosite, pornind de aici, mini-figurine fara chipurile desenate ale modelelor de astazi si fara ca membrele sa poata fi miscate. Vor fi introduse in seturi pana in 1978. Primul set dedicat celor care doreau modele mai complicate, mai tehnice, este lansat in 1975, sub denumirea de "Expert Series" (Technix in Europa). Erau modele mult mai complexe, inclusiv cu motorase, si se puteau construi masini, vapoare, avioane, dar erau destinate copiilor mai mari. Acest gen de seturi vor fi cautate de acestia, dar vor ramane mereu doar un segment al vanzarilor. In paralel se lanseaza noile seturi DUPLO cu elemente noi - usi, ferestre - si figurine fara membre. Din 1975 Kjeld Kirk Kristiansen incepe sa lucreze ca manager al LEGO. Noua revolutie, care va schimba radical lumea LEGO, are loc in 1978, cand in locul figurinelor destul de anoste sunt lansate mini-figurinele. Cu membre mobile si chipuri pictate in fabrica, acestea aveau diferite roluri - politisti, medici, eroi - fiind inclusi in seturile tematice. Dimensiunile reduse faceau ca un cumparator sa poate construi orase intregi pe un spatiu redus. Figurile personajelor, in general zambind, vor fi standard pret de multi ani, pana la schimbarea in expresii mai complexe. Nebunia cuceririi Spatiului nu putea sa ii lase indiferenti pe cei de la LEGO, care in 1979 lanseaza si primul set LEGO Spatiu, un succes enorm in intreaga lume. In paralel apare si FABULAND, destinat copiilor mai mici, cu personaje cu capete de animale si cladiri mai mari, care a iesit din productie un deceniu mai tarziu. O incercare de a atrage fetitele cu seturile SCALA - bijuterii care puteau fi construite din piese LEGO - este un esec. Pentru prescolari si scolari se lanseaza in 1982 seturile DUPLO Mozaic si Technic I, iar pe 13 august compania sarbatorea 50 de ani de la infiintare, eveniment marcat si de publicarea unui volum cu istoria firmei. Se deschide si o fabrica LEGO in Jutland special pentru rotile vehiculelor. Pentru bebelusi se lanseaza seturile DUPLO Baby, cu jucarii mari si figurine cu membre mobile. Dupa succesul inregistrat de seturile tematice inspirate de cucerirea spatiului, LEGO a lansat in acelasi an si seturile medievale, cu castele, cavaleri, cai, haiduci si arme de epoca (intre care si Robin Hood). Din aprilie 1985 a fost anuntat si Premiul LEGO, in valoare de 750.000 coroane daneze (aproximativ 110.000 dolari), care urma sa fie decernat anual celor care faceau eforturi deosebite pentru copii. Valoarea premiului va creste in 1989 la 150.000 dolari. Compania se extinde, deschizand o sucursala - LEGO Korea Co., Ltd in Coreea si avand peste 5000 de angajati. In anul urmator se lanseaza seturi de roboti, din seria Technics, care puteau fi controlati cu o telecomanda, iar LEGO Publishing, o divizie a LEGO Futura, publica in Europa noua carti si 19 filme de scurt metraj pentru copii. In 1987 sunt puse in vanzare galetuse continand piese LEGO si DUPLO, o idee care a prins foarte bine. Povestea continua si in 1989 sunt lansate 11 seturi noi din seria Pirates, cu insule, cetati, comori, barci si corabii, un univers care a fascinat si a crescut aproape imediat vanzarile companiei in intreaga lume. Pana la inceputul anilor '90 LEGo era deja in primele zece companii producatoare de jucarii din intreaga lume. Compania ajunge si in Cartea Recordurilor in 1992, dupa ce este construit un tren LEGo in lungime de 545 de metri si un castel LEGO, de 4.45 metri pe 5.22 metri. Creatorul uriasului imperiu LEGO, Godtfred Kirk Christiansen, a murit pe 13 iulie 1995, dar lasa in urma sa o legenda si o marca celebra, care juca un rol major pe piata mondiala a jucariilor. La cateva luni dupa trecerea sa in nefiinta compania va lansa si ultimul proiect supervizat de acesta, seria Wild West, in care principala caracteristica inedita era ca pentru prima oara minifigurinele aveau si nasuri. Ulterior compania se va implica si in productia de jocuri video si soft educational, va contribui cu sume importante la actiuni caritabile in folosul copiilor din intreaga lume si va continua sa lanseze seturi tematice, precum si reeditari ale vechilor succese. In prezent piesele LEGO sunt produse in fabrici din intreaga lume : Danemarca, Elvetia, SUA, Coreea de Sud, Cehia. Productia anuala este, potrivit estimarilor, de 20 miliarde de piese, in medie 600 de piese pe secunda. Pentru a veni in intampinarea gusturilor mereu schimbatoare ale clientilor, LEGO a lansat noi seturi tematice, inspirate din filme, carti si benzi desenate, precum Batman, Harry Potter, Spiderman, etc. Fenomentul LEGO a insemnat si pasiunea fanilor de a recrea scene celebre - istorice, biblice etc - cu ajutorul pieselor sau, mai ales in ultimul timp, sa realizeze scurte filmulete in care pisele sunt folosite pentru decoruri, iar figurinele pentru personaje. Acestea poarta numele de "filme LEGO", "Filme Caramida" sau "Cinema LEGO". LEGO a incercat in trecut sa vina in intampinarea acestor artisti prin lansarea unor seturi numite "LEGO Studios" (acum productia a incetat) in care pasionatii gaseau o camera-web, soft pentru a inregistra filmul pe un computer, figurine. Din cauza slabei calitati a camerei ideea nu a avut succes. Au fost recreate muzee, orase, cladiri celebre, opere de arta, de la capodoperele marilor maestri la arta contemporana. Piesele LEGO au fost folosite pentru originale proteste sau pentru opere impresionante, de cativa metri inaltime, pentru care a fost nevoie de sute de mii de piese.
Succesul imens inregistrat de LEGO in toata lumea a fost explicat in primul rand prin versabilitatea pieselor. Un set LEGO din anii '70 poate fi combinat cu unul din 2000, totul depinzand doar de gustul constructorului. Numarul si variatia enorma a modelelor ofera practic un numar nelimitat de combinatii, iar unii pasionati au folosit si Internetul pentru a face schimb de idei si proiecte, comunitatea virtuala a fanilor fiind deosebit de activa in intreaga lume.

Another wish, all over again


Ca in fiecare sfarsit de luna, ma opresc si acum pentru a-i ura inca o data iubiricii mele "bun venit pe lume", sa aiba parte de multe lunite inainte, si nu in ultimul rand multi anisori fericiti, cu impliniri, sanatate, prosperitate si tot ce-i mai bun. Noi, parintii tai suntem alaturi de tine la fiecare pas pe care-l faci, te vom ajuta sa te ridici de fiecare data cand va fi nevoie, vom face tot posibilul sa nu cunosti greul, durerea si tristetea. Fiecare zambet si chicot al tau reprezinta pentru noi forta de a depasi toate obstacolele si-i multumim in fiecare zi la Doamne-Doamne ca ni te-a trimis sa ne faci zilele mai senine si mai frumoase! Multe lunite inainte iubirica noastra!

28 sept. 2010

1st step



Primul pas a fost facut! Adica am inceput asa incetut sa papam si altceva in afara de laptic. Nu am mai asteptat inca o luna ca deja bebe e maricel si cam flamand, nu se satura asa bine numai cu lapte. Asa ca am hotarat sa incepem un fel de diversificare anticipata. In afara de laptic, dimineata avem o masa de fruct (para sau mar), iar seara papam o masa de cereale cu mar de la Humana care ne plac foarte mult! Deocamdata ii dau putin, nu vreau sa il imbuib dintr-o data, desi daca ar fi dupa el ar manca serios si fructe si cereale. Dar, vorba aia, incetut ca-i mai dragut! Deja suntem baietel mare, maine avem 5 lunite, inca o luna si implinim jumatatea de anisor. Incepem sa chelim si ma distreaza enorm cand vad ca i se rareste parutul. Stiam ca bebeii schimba parul, dar tot mi se pare amuzant. Later on, o sa atasez o poza acestui post (in plina ascensiune cu lingura si mancarea). Ca, bineinteles, nu vrea al meu bebe biberonul, asa ca papam cerealele din farfurica si cu lingurita. Ce mai, un adevarat fecior dom'le! :D

27 sept. 2010

On the runway



Acolo ar trebui sa-l trimit pe iubirica la cat de frumos l-am asortat azi. Parca e o prajitura albastra cu alb, nu? A fost musai sa ne "impachetam" un pic mai gros, ca la Oradea se pare ca vine iarna. Nu stiu cate grade au fost de dimineata, dar pe la ora 10:30 era un frig de numa. Asa ca am zis ca mai bine il imbrac mai grosut pe bebe. Cu ocazia asta i-am facut si niste poze micului meu manechin! Sunt frumusel...

25 sept. 2010

Dilema




De cand m-am trezit de dimineata, am avut o mare dilema: ce sa gatesc azi? M-am saturat de acelasi meniu banal de zi cu zi si deja eram disperata ca imi era foarte foame si nu stiam efectiv ce sa mananc. Asa ca, mi-am indreptat atentia spre un blog culinar, si am facut o reteta de acolo care a iesit absolut delicioasa: pui shangai cu orez...si acum imi lasa gura apa. Am avut noroc ca bebe a dormit cat am gatit eu si pana am si papat. Chiar acum s-a trezit asa ca fug la el, nu inainte de a atasa cateva poze cu reteta gustoasa.

24 sept. 2010

Pavarotti?


Azi, bebe al meu a fost foarte cuminte, poate prea cuminte daca pot sa zic asa. A dormit de aseara de la ora 21 pana azi dimineata la 09:05! Un adevarat record mondial, care sper sa se repete iar si iar. Dupa ce a papat, l-am imbracat frumos si ne-am pregatit de plimbarica daca inca avem noroc de soare si timp frumos. Am bantuit prin oras vreo 3 ore, am fost si prin magazine dar deja incepe sa fie periculos sa merg cu Stefan in magazin. Toate le trage dupa el, trebuie sa am mare grija sa nu aiba acces la ceva produse de pe raft. Are mania flacoanelor si a pungilor - deja imi trec ganduri sumbre prin minte - aurolac si betiv??? Hope not! Si, pe langa asta, azi mi-a cantat. A facut niste vocalize mai ceva ca Pavarotti! Foarte tare! :D

Bebe personalizat


Intotdeauna mi-au placut hainutele de bebe si le-am considerat deosebite. Cand le vad in magazine asa micute imi vine sa le cumpar si sa fac colectie. Dar cel mai mult imi plac hainutele care sunt cu inscriptii care de care mai haioase. Are si Stefan cateva body-uri cu tot felul de "proteste" de acest gen. Un body, pe care i l-am cumparat cand inca avea colici mari in timpul zilei si nu prea dormea, imi este tare drag. Are desenat cu rosu un pui de leu care sta pe o creanga si dedesubt scrie mare: azi nu vreau sa dorm! How cool is that? Cand am fost la cumparaturi am gasit un fâş, mai bine zis o salopeta intreaga, groasa, vatuita in interior care are si manusi atasate. E absolut superb, albastru deschis cu stelute. Numai bun pe cand vine frigul ca il bag acolo si sunt linistita. Si ca sa-l asortez, i-am cumparat o caciulita albastra cu alb, tricotata. Foarte frumoasa si caciulita, abia astept sa-l imbrac cu ele si sa iesim la sanius...

22 sept. 2010

Memoirs! Not of a Geisha...but mine!


Plimbandu-ma cu iubirica prin oras zilele trecute, m-am trezit pe o alee cunoscuta, si un sentiment de deja-vu mi-a napadit gandurile. Parca traiam o utopie, detasandu-ma de corp, privind de undeva dintre crengile copacilor femeia care mergea agale tinand un bebe in marsupiu. Imi veneau in minte zeci de imagini, asemenea unor fotografii pe care le revezi iar si iar. Strada pe care ma aflam era aceea unde mergeam in fiecare luna la control in timpul sarcinii. Dar mai bine sa o iau de la inceput. Eram in concediu in Romania cand mi-am facut testul de sarcina, intr-o zi de septembrie, cred ca era data de 5 daca nu ma insel. Au iesit 2 linute roz, clare si nu stiam exact ce reactie sa am. Ma bucuram dar in acelasi timp era si o teama ascunsa undeva intr-un coltisor al sufletului, teama fireasca, cred eu. Ne-am bucurat, am dat zvon in tara cum se zice, contrar opiniei ca e mai bine sa astepti sa treaca primul trimestru de sarcina ca sa fie totul sigur. Am preferat sa nu ma gandesc la un avort spontan, sperand ca sarcina va decurge fara probleme. Intre timp, ne-am facut bagajele deoarece urma sa ne intoarcem in Dk. Imi era frica putin de distanta de 2000 de km pe care trebuia s-o parcurgem cu masina, dar totul a decurs bine, cu exceptia unei stari de somnolenta pe care am avut-o tot drumul. Ajunsi in Dk, am dormit pe rupte, si uite-asa prima luna de sarcina s-a scurs pe nesimtite. Ma bucuram la gandul ca am o sarcina asa de usoara - fara greturi sau pofte - sau cel putin asa credeam ca va fi. Pana in luna a 2-a cand au inceput niste greturi de-mi venea sa ma sinucid, nu alta! Nu puteam sa mananc mai nimic, imi era rau de la orice iar Bogdan era disperat ca nu ma alimentez cum trebuie. Colac peste pupaza, intr-una din zile, cand eram la baie am observat o scurgere rozalie care m-a facut sa inghet, la propriu. Imi treceau tot felul de ganduri negre prin cap, ma apucase panica, plansul, nu stiam cum sa ma mai calmez. Am facut o programare pentru a doua zi la spital si in noaptea aceea am stat cu sufletul la gura, gandindu-ma la tot felul de variante care de care mai sumbre. M-am rugat mult in noaptea aceea si i-am cerut la Doamne Doamne sa-mi dea orice greutati mie numai sa aiba grija de bebele meu. In dimineata urmatoare in drum spre spital simteam o apasare in piept care parca ma gatuia, pulsul mi-l auzeam zvacnind in urechi. In timp ce asteptam pe scaun sa intru la consultatie, priveam o mamica cu burtica mare care astepta bucuroasa sa intre si ea la consultatie. Imi era teama sa nu pierd sarcina si sa raman cu sufletul pustiit. A iesit asistenta si ne-a chemat inauntru (imi era groaza sa nu-l scoata pe sot afara, ceea ce nu s-a intamplat). Mi s-au pus intrebarile de rutina dupa care a urmat consultul propriu zis. Mi-a spus ca intai se uita ea (doctorita) pe ecranul ecografului, si in momentul cand gaseste sarcina ne arata si noua. Au fost cele mai lungi secunde din viata mea pana a intors ecranul catre noi si am vazut un palpait firav...era inimioara primitiva a iubiricii mele care masura atunci 6,3mm. Ne-a dat si poza, pastrata cu sfintenie in album. Am rasuflat usurati si ne-am indreptat spre casa cu idei si planuri marete. Neavand ce altceva sa fac, imi duceam zilele mai mult tintuita la pat din cauza greturilor care erau tot mai crancene cu fiecare zi. Incercam sa ma imaginez cu burtica, sa anticipez primele miscari ale bebelui, toate astea le asteptam cu mari emotii. A trebuit sa ma intorc in tara, deoarece nu puteam manca mai nimic, iar mancarea din Dk nu o mai puteam tolera. Asa ca mi-am facut rezervare la avion si am pornit inspre casa. Despartirea de Bogdan a fost grea, ma simteam si foarte rau si-mi era teama sa nu ma apuce greata pe avion. Am rezistat eroic si m-am vazut in aeroportul din Debrecen unde aveam sa astept microbuzul care ma aducea pana in Oradea. Drumul pana la Oradea mi s-a parut infernal de lung, am si dat la rate la un moment dat, dar pe la ora 20:30 eram deja acasa. In sfarsit! Ma putea rasfata mama si imi putea gati ce-mi placea. Dar, destinul, are grija de cele mai multe ori sa faca lucrurile in felul sau si uite-asa m-am vazut pusa in situatia de a nu putea manca mai nimic din ce-mi placea in mod obisnuit. Dulciurile nu le toleram defel, fructele nici atat asa ca am ajuns sa mananc supa de salata verde (pe care in mod normal o detest) zilnic. Simteam ca o sa-mi creasca tufe de salata verde in urechi! Ajunsa acasa trebuia sa-mi caut un medic ginecolog care sa ma ia in evidenta, si asa m-am oprit la o doctorita fara renume, la vreo 37 de ani care era foarte amabila, ceea ce pentru mine a contat enorm. La primul control in tara aveam deja 8-9 saptamani de sarcina, si la ecograf iubirica mea arata ca o virgula - exact asa i-a spus doctorita si asa se si vedea. Mari emotii din nou cu analizele care se fac in timpul sarcinii, triplul test, ecografia 3d si multe altele. La fiecare control aveam emotii pana sa imi vad iubirica pe ecranul ecografului si ma umplea de fericire fiecare miscare a lui. Cand a lovit prima data am simtit cea mai mare bucurie care exista! In data de 30 noiembrie, duminica dimineata la ora 5, am simtit primele lovituri ale iubiricii mele. Trei lovituri intense si rapide care m-au trezit din somn, dupa care au urmat alte inghionteli, lovituri la coaste...Si uite-asa s-au scurs cele noua luni de sarcina, cu emotii si bucurii, trezindu-ma in 29.04.2010 ca vine iubirica. Parca o privesc si acum printre crengi pe femeia care-si tine puiul in brate, si nu-mi vine sa cred ca ea sunt...chiar eu!