21 oct. 2010

Limbajul de internaut al iubiricii

Aseara cand povesteam cu Bogdan, m-am gandit sa-l las si pe iubirica sa-i scrie ceva. Nu va spun ce plescaieli a primit tastatura, ma gandeam ca nu o sa supravietuiasca ordeal-ului, tot tremura de emotii Stefan al meu sa bata cat mai repede pe ea. Va atasez ce a iesit: h nbnmh,8uiuiuiuiuiuiuiuiuiuiuiuiuiuiuiuiuiui, g4343rdc szvb xxrccxserse3asSZrs3fr, dfscv. Asta in limbajul codat al agentilor secreti inseamna: tati hai acasa mai repede, mi-e dor de tine. Astept sa-mi aduci jucariile. Te iubesc! Over and out!

Happy b-day 2 me

E oficial, azi am 26 de ani...ce urat suna, nu-i asa? Dar anul asta nici nu simt ca e ziua mea, sunt mult prea ocupata cu strumful meu, caruia tin sa-i multumesc, caci datorita lui nu simt ca am imbatranit. Stie el ce stie, si nu ma lasa sa ma intristez. In plus, e cea mai frumoasa zi de nastere, pentru ca o serbez alaturi de iubirica mea si sunt sigura ca nimic n-o sa poata egala asta. Deci, La Multi Ani mie! :P

Mosteniri

In acest post vreau sa mentionez si aspectul mostenirii genetice pe care l-a luat bebe de la noi in ceea ce priveste ticurile. La aspectul fizic ne-am lamurit, seamana mai mult cu mine! :D In schimb, majoritatea ticurilor le are de la tati: isi ridica picioarele in sus si apoi le da drumul jos brusc, ca din pod, ii place sa se tot intinda - pana la 20 de ori pe zi - nu mananca si nu face nimic altceva pana nu se intinde, ii place sa se auda vorbind chiar daca nu-l baga nimeni in seama - cand realizeaza ca povesteste de unul singur incepe sa tipe - exact ca taica-sau, este foarte atent la tot ce vede, nu-i scapa nimic din ochi, parca ar fi o acvila. In schimb, are ceva si de la mine - stilul de a dormi. Stilul ala imprastiat/rasfirat pe tot patul, de nu iti dai seama unde e capul si unde sunt picioarele. Uneori doarme ghem intr-un coltisor, alteori nu-i ajunge juma' de pat. La asta clar, seamana cu mine, si ma bucur! Inseamna ca ne odihnim bine. Acu sta foarte atent si se uita la mine cum tastez, e un adevarat inger copilul asta cand se trezeste: sta mai bine de o ora la povesti si nu se plictiseste...Asta e si ora mea de relaxare maxima chiar daca e 7 am.

20 oct. 2010

Noutati din lumea lui bebe

Prima noutate e ca am fost la examenul neurologic ieri. Totul a iesit ok, bebe e foarte bine dpdvd neurologic, multumim Doamne! Maine mergem la radiografia de bazin...care sper sa iasa bine si sa nu fie probleme. Ma rog sa ne spuna chirurgul ca nucleii soldului sunt formati corespunzator si ca oasele sunt la locul lor. O sa ne consulte, ne verifica fontanelele si ne spune cum ne dezvoltam pentru varsta pe care o avem, 5 luni si 3 saptamani. Vineri...ziua cea mare: mergem la vaccin, nici nu vreau sa ma gandesc cum va fi. O sa-l intepe de 2 ori, si-mi vine sa turb cand vad ca-l doare, as prefera sa ma doara pe mine de mii de ori. Dar, nu avem de ales, trebuie sa ne vaccinam ca altfel nu avem imunizare si nu putem risca. O sa iau o punga cu mine ca sa-i distrag iubiricii atentia - adora pungile - si sper sa nu fie prea dureros si sa se linisteasca repede. In rest, nu avem probleme, decat cu gingiile care ne mai supara uneori. Avem si un repertoriu de cateva cuvintele, mai bine zis mini-cuvintele pe care ne place sa le spunem toata ziulica. Cel mai nou, si din cate se pare si preferat, e: ga-ga dupa care urmeaza: ai, da, me, mmm, aaaa, au. Cel mai tare ma distreaza dimineata, dupa ce se trezeste si incepe: aaaaaaaaa, exact ca si Tarzan cand se da pe liane. Sa vedem ce mai urmeaza...

19 oct. 2010

Programul pentru astazi

La noi este o vreme frumoasa, asa ca am cam planificat ziua deja:
- schimbat bebele, dat sa pape.
- lasat un pic la joaca.
- pus la primul nanic.
- mami o sa faca o baita pana doarme iubirica.
- cand se trezeste bebe, dat sa pape, schimbat iar.
- imbracam frumos atat bebele cat si pe mami, pregatim caruciorul si plecam la plimbarica.
Diseara, povestim un pic cu tati, baita de seara, papica si apoi la somnic!

Primii "pupici" cu lipici

Ieri de pe la ora 15, din cauza ca a fost o vreme superba, am iesit cu iubirica afara unde am stat vreo 4 ceasuri. Am facut o plimbare lunga, am fost si in parc - a fost super! La un moment dat l-am luat in brate, si cum statea cu fata spre mine, a inceput sa ma molfaie de obraz. Asta din cauza gingiilor care il mananca de numa, oricum faza a semanat foarte bine cu niste pupici. Cei mai dulci pe care i-am primit si care nu vor fi intrecuti niciodata! Am crezut ca il halesc tot acolo pe strada, de extaziata ce eram, dar mi-a fost rusine sa nu ma vada careva si sa aiba senzatia ca am probleme cu mansarda. Asa ca m-am abtinut...pana am ajuns acasa desigur! :D

18 oct. 2010

Ultima suta de metri

Pana cand implineste iubirica jumatate de anisor, pana cand vine tati acasa, pana cand o sa fiu eu mai batrana cu un an si pana cand vom merge la medic la controale/radiografia de bazin si vaccin. Inca nu mi-a trecut obsesia cu mersul la medic cu iubirica, ma simt eu mai ok daca ma duc sa-l vada cum a evoluat, cum se prezinta pentru varsta lui, daca se dezvolta corespunzator etc. Asa ca, saptamana asta mergem la neurolog, am tinut neaparat sa il duc si la un consult din asta. Il vad ca e bine, foarte activ si istet, dar pentru linistea mea sufleteasca prefer sa aud si parerea unui specialist. Tin nadejdea ca ne va spune ca suntem ok si evoluam bine. Apoi, saptamana viitoare mergem la pediatra, de acolo ne trimite sa facem radiografia de bazin, sa ne asiguram ca nucleii soldului s-au format corespunzator, si ca Doamne fereste nu avem displazie de sold! Ne asteapta apoi vaccinul de 6 luni, si pregatirea bunatatilor pe cand ajunge tati acasa. Bine ca trece timpul asta si o sa fim in sfarsit impreuna. Zilele astea n-am facut mare lucru, sambata am fost un pic in sat, la aer curat si l-am pus pe Stefan sa se joace cu catelul (il tineam in brate si-l aplecam catre caine) radea gadi al meu de numa! Se pare ca seamana cu mine, eu ador cainii. Ieri am fost mai mult prin casa, un pic fara chef, l-au cam suparat si gingiile, aseara am facut baita si apoi nani. Azi ne asteapta o bine meritata plimbarica, asta dupa ce se trezeste bebelino.

15 oct. 2010

Ce bine că eşti

Una dintre cele mai frumoase poezii ale literaturii romane...poezie ce-mi face sufletul sa se stranga de emotie de fiecare data cand o recit in gand!

E o întâmplare a fiinţei mele
şi atunci fericirea dinlăuntrul meu
e mai puternică decât mine, decât oasele mele,
pe care mi le scrâşneşti într-o îmbrăţişare
mereu dureroasă, minunată mereu.

Să stăm de vorbă, să vorbim, să spunem cuvinte
lungi, sticloase, ca nişte dălţi ce despart
fluviul rece în delta fierbinte,
ziua de noapte, bazaltul de bazalt.

Du-mă, fericire, în sus, şi izbeşte-mi
tâmpla de stele, până când
lumea mea prelungă şi în nesfârşire
se face coloană sau altceva
mult mai înalt şi mult mai curând.

Ce bine că eşti, ce mirare că sunt!
Două cântece diferite, lovindu-se amestecându-se,
douâ culori ce nu s-au văzut niciodată,
una foarte de jos, întoarsă spre pământ,
una foarte de sus, aproape ruptă
în înfrigurata, neasemuită luptă
a minunii că eşti, a-ntâmplării că sunt.

Somn, dulce somn!

Daca acum o saptamana si un pic ma plangeam de faptul ca bebe nu doarme bine noaptea, acum "ma plang" ca doarme prea mult. Recordul a fost doborat aseara cand a dormit per total 12h. Can you believe it? Magic, ha? Pentru mine a fost super bine, m-am odihnit si m-am trezit cu forte proaspete. Doarme bine si ziua, nu mai plange asa mult, sta si singur (in patutul lui ca nu-l pot lasa in pat la noi nesupravegheat). E un bebe cuminte, si mi-e asa de drag ca-mi vine sa mor - la propriu! Toata ziua l-as musca si l-as zdrangani pe bietul copil, incerc totusi sa ma si controlez ca nu vreau sa-i creez traume. Maine plecam in sat, alta zi de relaxare, si uite-asa trece timpul pana vine si tati acasa. Ultima suta de metri sper sa treaca cat mai repede ca tare dor ne e de el! Hai tatiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!

Viata, de undeva de sus

De undeva "de sus" am vazut eu azi lumea. De sus de pe tocuri, of course. Nu v-am pove? Nu, pentru ca n-am avut cand (hi, hi). Acu sa ma laud: daca tot am promis ca vreau sa arat super bine, m-am apucat serios de treaba, si rezultatele incep sa se vada. Asa ca, azi am iesit cu iubirica la plimbare, pe tocuri! Eu pe tocuri, bebe in carucior (a inceput sa stea si acolo, Slava Domnului!). M-am simtit super imbracata elegant, pe tocuri si cu bebe. Asta arata ca sunt o mamica tanara, care are grija de ea. Pe sarbatorile de iarna vreau sa fiu si mai slaba cu macar 10 kg (v-am zis ca slabesc foarte repede daca ma tin de treaba?). Bineinteles ca nu sunt la dieta din aia prosteasca, ca alaptez inca. Dar mananc cat mai sanatos: nimic gazos, niciun fel de suc, deloc paine/paste, dulciurile sunt excluse, carnea de porc la fel si bineinteles dupa ora 7 nu mai pap nimic. In curand o sa trec la fustite si la rochitele de care mi-e asa de dooooooorrrrr! Sper sa fie mandru bebe de mine, si taica-sau la fel. Ar face bine sa fie mandri...